O mně

  Pocházím z Olomouce, kde jsem se v roce 1973 narodil. Až na pár výjimek byla (a opět je) moje domovina v místní části Nová Ulice.

  Po studiu na SPŠ stavební v Lipníku n. B. jsem pracoval jako sportovní editor a redaktor v olomoucké příloze MF DNES /1995-2006/. Ještě v té době jsem si začal doplňovat vzdělání na VŠB-TU Ostrava - obor Geoinformatika, kde jsem dokončil v roce 2012 inženýrské studium. To už jako GIS external ve společnosti CEDA Maps a.s.. V současné době jsem OSVČ a nadále se zabývám sběrem, zpracováním, analýzou geografických dat, a také publikací infomap na internetu.

  Od malička mě zajímaly mapy, tabulky a čísla, proto jsem se v necelých 14ti letech rozhodl pro stavební průmyslovku s nadějí, že zde využiju svůj zájem o mapy. Ovšem geodézie byla na škole pouze okrajovým předmětem. Kvůli zájmu o sportovní tabulky a čísla jsem v 21 letech nastoupil do středomoravské přílohy jako sportovní redaktor. Více jsem se však věnoval technické části, na starosti jsem měl celou sportovní stránku od textů, přes podobu zalomení, tvorbu infografiky a výběr fotografií, až po odeslání stránky do tiskárny.

  Spojení "map a tabulek" v jednom oboru jsem objevil až na VŠB v Ostravě, kde jsem začal studovat při zaměstnání. V roce 2007 jsem nastoupil do CEDA, kde bylo mým úkolem aktualizovat navigační databázi Multinet společnosti TomTom, a to jak "z kanceláře", tak především v terénu. Na některých projektech TomTom spolupracuji dodnes. Mým speciálním zaměřením byla také zpětná vazba od uživatelů navigací. Na toto téma jsem psal i diplomovou práci. Hlásit chyby v mapách TomTom můžete na stránkách TomTom přes aplikaci MapShare

  A moje další aktivity ve volném čase jsou focení a hlavně sport - jak pasivní, tak aktivní. Prosazoval jsem se spíše ve vytrvalostních sportech. Aktivně se věnuju běhání, na půlmaratonu mám osobní rekord 1:23:26, ale to je z roku 1999. Dnes běhám spíš výjimečně, ale věřím, že se do toho zase dostanu a zaběhnu půlmaraton alespoň pod 1h40 :) Poslední dobou mě chytlo i plavání, tak se snažím uplavat alespoň kilometr týdně.


martin.javorsky@gmail.com